top of page

st 12. 2.

|

Zastúpenie Európskej komisie v SR

Ako efektívne a férovo manažovať eurofondy

Podarí sa Slovensku efektívnejšie a férovo manažovať eurofondy, aby sa vyrovnávali regionálne rozdiely na Slovensku, tak ako sa to úspešne darí Poliakom?

Registration is Closed
See other events
Ako efektívne a férovo manažovať eurofondy
Ako efektívne a férovo manažovať eurofondy

Čas a miesto

12. 2. 2020, 9:30 – 14:00

Zastúpenie Európskej komisie v SR, Palisády 29, 811 06 Bratislava, Slovakia

O podujatí

  

Občianske združenie Babrubylon vás pozýva na diskusné fórum o efektívnejšom a férovom manažovaní eurofondov, skúsenosť Poľska[1], ktoré sa uskutoční dňa 12. februára 2020 v čase od 9:30-14:00 na pôde zastúpenia Európskej Komisie v Bratislave, Palisády 29, 811 06 Bratislava.

Motto fóra: “My ideme normálnym tempom, to len vy ste dali spiatočku”, Poliak hovoriaci Slovákovi v pohraničnom regióne; “Každá krajina má také eurofondy aké si zaslúži”, slovenský diplomat. Ako si to nastavíme v novom volebnom a finančnom období na Slovensku vo veľkom záleží od politickej vôli novozvolených poslancov.

Cieľom fóra je pomenovať existujúce problémy na Slovensku a poukázať na skúsenosti od poľských expertov na regionálnu politiku a priniesť konkrétne fungujúce riešenia, ktoré aplikovali Poliaci a ktoré by sa dali uplatniť aj na Slovensku.  

Fórum bude rozdelené na dve časti - 2 panely, v prvom paneli budú participovať slovenskí experti, ktorí prišli do kontaktu s eurofondami na rôznych úrovniach, je medzi nimi expert pracujúci v oblasti verejného obstarávania, expertka so skúsenosťami z verejného sektora, v súčastnosti pôsobiaca v privátnom sektore a pri Trnavskom samosprávnom kraji, hovorca ZMOS p. Kaliňák a ľudia majúci skúsenosti z oblasti príprav rôznych projektov. 

Cieľom prvého panelu je pomenovať existujúce problémy v rôznych etapách - od prípravy výziev, samotného uskutočnenia az po záverečné vyhodnotenie konkrétnych projektov. Práve konkrétne skúsenosti z praxe sú dôležité na identifikovanie existujúcich prekážok a problémov spojených s manažovaním a čerpaním eurofondov.

V druhom paneli sa debata bude sústreďovať na skúsenosti v Poľsku, prémioví experti z Poľska - p. Żuber a p. Dziekonski - stratégovia regionálnej politiky s mnohoročnými skúsenosťami nám spolu so slovenským diplomatom z Bruselu p. Broošom a zástupkyňou z Európskej Komisie z DG Regio p. Wenigovou  predstavia svoje pohľady a vízie a najmä skúsenosti z praxe, ktoré úspešne fungujú v poľských regiónoch či inde v Európe.

Diskusné fórum organizuje občianske združenie Babrubylon, ktoré bolo založené s cieľom spájať symbolicky dve hlavné mestá - Bratislavu a Brusel, teda členskej krajiny Slovenska a 'hlavného mesta Európy', Európskej únii, kde sídlia takmer všetky európske inštitúcie, pridružené agentúry, think tanky, európske média a lobisti. Zakladajúca členka a predsedníčka združenia Veronika Jankovičová pracovala v rokoch 2004-2014 v Európskom parlamente, ďalších 5 rokov sa venovala rozvíjaniu občianskeho združenia, usporiadava návštevné pobyty pre slovenských študentov v európskych inštitúciach v Bruseli, organizuje kultúrne podujatia a venuje sa aktivizmu a bola kandidátkou do eurovolieb v 2019. Po vyše 15tich rokoch sa vrátila späť na Slovensko, kde sa plánuje venovať práve európskym témam, toto podujatie je pilotné.

Pozvaní hostia sú z oblasti odbornej verejnosti, zástupcovia a predstavitelia verejného sektora, Európskej komisie a Európskeho parlamentu, akademickej verejnosti, samospráv a predstavitelia politických strán, ktorých táto téma zaujíma.

    

[1] Poľsko je považované za príkladnú krajinu v celoeurópskom kontexte čo sa týka úspešného čerpania a manažovania európskych štrukturálnych fondov. Téma kohéznej politiky je dôležitá aj v rámci debaty o MFF (viacročný finančný rámec, hlavný európsky rozpočet) pre roky 2021-2027 kde sa diskutuje v línii ‘staré krajiny’ vs. ‘nové’ (resp. priatelia kohéznej politiky - 17 členských krajín), kde staré resp. bohatšie členské krajiny (ktoré sú väčšinou prispievateľmi do EÚ rozpočtu) kritizujú nás, poberateľov eurofondov kvôli vysokej miery korupcie a práve preto sa čoraz výraznejšie ozývajú hlasy pre zavedenie podmienky pre udelenie eurofondov dodržiavania princípov právneho štátu. 

Share This Event

bottom of page